Opublikowano: 26-10-2022
Autor: Małgorzata Smoczyńska
Opublikowano: 26-10-2022
Autor: Małgorzata Smoczyńska

Behawiorysta psów – Kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest psi behawiorysta?

Psi behawiorysta to specjalista w rozumieniu psiej psychiki i znawca zachowań charakterystycznych dla tego gatunku. To osoba, która obserwując zachowania psów opowie Ci o ich sposobach komunikacji i wprowadzi Cię w tajniki postrzegania świata psimi oczami. 

Czym się zajmuje psi behawiorysta?

Zadaniem psiego behawiorysty jest poprawić relację między psem a jego opiekunem. Przekazując wiedzę na temat języka komunikacji psów, potrzeb gatunkowych i uświadamiając potrzeby wynikające z odrębności rasowej konkretnych psów behawiorysta pomaga w zrozumieniu psiego świata. 

Do zadań behawiorysty należy:

  • szeroko pojęta edukacja w zakresie psiej psychologii i zachowań psów, której celem jest zwiększanie świadomości wśród ludzi na temat różnic pomiędzy psem i człowiekiem, co ma doprowadzić do poprawy jakości życia tych zwierząt w środowisku, które nie jest ich naturalnym
  • pomoc właścicielowi w przepracowaniu problematycznych zachowań psa – behawiorysta krok po kroku wytłumaczy Ci z czego wynikają konkretne zachowania i dobierze odpowiedni plan terapii  dla Ciebie i Twojego psa
  • pomoc w stworzeniu odpowiednich warunków, w których relacja pomiędzy właścicielem i psem będzie mogła się pogłębiać i wytworzy się między nimi silna więź oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu

Jakie cechy powinien mieć psi behawiorysta?

Praca behawiorysty jest wymagająca. Łączy w sobie wiele dziedzin nauki tj. psychologia i szkolenie psów, psychologia ludzi, weterynaria, dietetyka, doradztwo i coaching. Wymaga ogromu zaangażowania i ciągłęgo poszerzenia wiedzy, aby jak najlepiej pomóc zarówno psu jak i właścicielowi, dlatego behawiorysta powinien mieć chęć do nauki i z zapałem stale podnosić swoje kwalifikacje. Im więcej dziedzin zagłębi tym szersze będzie jego spojrzenie na konkretny duet pies-właściciel.

Psi behawiorysta powinien kierować się dobrem psa i jego opiekuna i być otwartym na poznawanie nowych metod pracy, łamanie schematów i poszerzaniem horyzontów, aby zwiększyć skuteczność swojego działania. Kreatywność to cecha bardzo pożądana w tym zawodzie. Ponieważ psy to żywe stworzenia może się okazać, że coś co świetnie działało do tej pory już nie przynosi efektu – w każdej chwili trzeba być gotowym na zmiany i mieć szereg metod w zanadrzu, aby móc nimi swobodnie żonglować w ramach potrzeb.

Behawiorysta ma umieć przekazywać swoją wiedzę, mieć ogrom cierpliwości zarówno do psów jak i ludzi oraz być dla nich wsparciem. To nie jest praca dla osób, które nie lubią ludzi, a “kochają pieski”. Psi behawiorysta przede wszystkim powinien kochać ludzi i być zaangażowany całym sercem w niesienie pomocy i poprawę jakości życia zarówno psom jak i ich właścicielom.

Praca ta wiąże się też ze sporym ryzykiem. Behawiorysta podejmując się pracy z psami agresywnymi naraża swoje zdrowie a czasem i życie, aby nieść pomoc psom, które mają “ostatnią szansę”. Odwaga i pokora są tutaj w cenie. 

Behawiorysta musi umieć oceniać sytuację, mówić prawdę i przekazywać informacje w sposób rzetelny. Powinien szanować innych, dostrzegać wartość w człowieku i potencjał w psie. Dobrze jak potrafi zmotywować do działania i nie rezygnuje ze współpracy, kiedy robi się trudno.

Jak wygląda pierwsza Konsultacja Domowa z behawiorystą Rodzinnego Psa?

Pierwsza konsultacja z behawiorystą psa z problematycznymi zachowaniami Jednym z najczęstszych...

Jak przetrwać Sylwestra z psem, który boi się wystrzałów? 6 rad na ostatnią chwilę

Jutro Sylwester! Zastanawiasz się jak przetrwać Sylwestra z psem? Niebawem rozpocznie się...

Co warto mieć w domowej apteczce dla psa?

W życiu z psem różne sytuacje mogą się przytrafić, dlatego warto mieć przygotowaną apteczkę,...

Co zrobić kiedy widzisz psa bez właściciela?

Zdarza się Zdarzyło nam się już kilka razy, że na spacerze spotkaliśmy psiaka, który biegł przez...

Forest

Historia naszego pierwszego psa Foresta adoptowaliśmy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w...

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Behawiorysta psów, pomaga w różnych sytuacjach. Moja lista sytuacji, w których warto skonsultować...

Kategorie:

Inne artykuły w tej kategorii

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Behawiorysta psów, pomaga w różnych sytuacjach. Moja lista sytuacji, w których warto skonsultować się z behawiorystą. Pamiętaj, że problemy z zachowaniem psa (problemy behawioralne) to sytuacja, która wymaga pilnej i koniecznej...

Subskrybuj newsletter a otrzymasz mail gdy pojawi się nowy post!