Opublikowano: 27-10-2022
Autor: Małgorzata Smoczyńska
Opublikowano: 27-10-2022
Autor: Małgorzata Smoczyńska

Co zrobić kiedy widzisz psa bez właściciela?

Zdarza się

Zdarzyło nam się już kilka razy, że na spacerze spotkaliśmy psiaka, który biegł przez łąkę sam i zatrzymał się przy samochodzie. Na początku pomyśleliśmy, że może wyprzedził właścicieli, pobiegł przodem i teraz na nich czeka, ale staliśmy dłuższą chwilę i nikt się nie pojawił. Podjęliśmy więc działanie i na szczęście akcja szybko zakończyła się odnalezieniem właścicieli ???? Pomyślałam, że warto podzielić się tym co robić w takiej sytuacji. 

Co robić?

  1. Upewnij się, że właściciela rzeczywiście nie ma w pobliżu. Czasami pies odbiega na duże odległości od właścicieli, ale ma ich “na oku”.
  2. Jeśli są w pobliżu jacyś ludzie zapytaj ich o tego psa. Poproś o pomoc – zawsze lepiej działać w kilka osób niż w pojedynkę, szczególnie jeśli Ty sam idziesz z własnym psiakiem albo boisz się psów. Poniższe punkty można wtedy wykonywać równolegle.
  3. Zanim spróbujesz podejść blisko do psa zrób mu zdjęcie z daleka jeśli tylko masz czym. Często przy próbie podejścia do psa zdarza się, że pies zaczyna uciekać. Jak ucieknie nie będziesz mieć ani psa ani zdjęcia, które pomogłoby w poszukiwaniach.
  4. Cokolwiek robisz przy psie bądź pewny siebie i zdecydowany. Ostrożności nigdy za wiele, ale nie myl jej z niepewnością. Jeśli będziesz niepewny albo będziesz się bał pies może zacząć uciekać lub zaatakuje. Jeśli nie czujesz się pewnie po prostu pomiń punkty … i przejdź do kolejnych.  ????
  5. Upewnij się, że zwierzę nie jest agresywne zanim spróbujesz do niego podejść. Jeśli masz smycz lub jakiś sznurek albo szalik/pasek od spodni czy torebki ze sobą miej go w gotowości.
  6. Jeśli udało się podejść do psiaka daj mu się najpierw obwąchać – stań bokiem do psa, nie patrz na niego, możesz przykucnąć i poczekać aż pies Cię obwącha. Kiedy pies Cię zaakceptuje możesz spróbować go pogłaskać – nie od góry po głowie ❗ Najlepiej wzdłuż pyska kieruj się w stronę obroży. 
  7. Nie głaskaj więcej niż to konieczne do sprawdzenia czy pies ma adresówkę i jakie są na niej dane. Daj psu przestrzeń, bo jesteś dla niego obcą osobą.
  8. Jeśli masz smycz lub sznurek możesz zapiąć/przywiązać go do obroży. Jeśli pies nie ma  obroży, smycz lub sznurek możesz przełożyć przez szyję robiąc pętlę. Szalik/pasek możesz po prostu przerzucić przez szyję psa i chwycić za oba końce. Nie zaciskaj pętli za mocno i nie trzymaj napiętej linki/szalika/paska. Jeśli nie masz nic ze sobą czym mógłbyś przytrzymać psa a pies nie ma obroży to stój blisko niego i zatrzymuj gdyby chciał się przemieszczać gdzieś dalej lub jeśli próbuje uciekać możesz go przytrzymać rękami. (Nie rób tego jeśli się boisz psa lub gdy przypuszczasz, że pies może zareagować agresywne!)
  9. Nie szarp się z psem. Jeśli się nie pozwala przytrzymać rękami lepiej jest zostawić go luzem i ewentualnie podążać za nim w większej odległości, aby mieć go na oku. Nie goń psa!
  10. Jeśli udało Ci się zabezpieczyć psa i jest przy Tobie skorzystaj z danych, które znalazłeś na adresówce i zadzwoń do właściciela.
  11. Jeśli na adresówce nie ma danych, są nieczytelne lub pies nie ma adresówki zadzwoń do straży miejskiej lub do okolicznego schroniska dla zwierząt i poinformuj o znalezieniu psa ???? Jeśli możesz zabrać psa do weterynarza w pobliżu to zrób to. Weterynarz sprawdzi czy pies ma czip, usprawni to kontakt z właścicielem. Taka usługa jest bezpłatna!
  12. Jeśli możesz zaopiekować się psem do czasu znalezienia właściciela to zabierz go do domu. To zawsze lepsza opcja niż żeby psiak czekał na właściciela w schronisku. Ale jeśli nie możesz to nie szkodzi, poczekaj aż przyjadą po psa odpowiednie służby lub jeśli masz możliwość zawieź go tam. 
  13. Zrobione wcześniej zdjęcie psiaka możesz użyć do tworzenia ogłoszeń o znalezieniu psa czy to fizycznych czy w internecie na różnych forach dla zaginionych psiaków z danej okolicy.
  14. Jeśli sytuacja spotkała Cię w drodze i nie możesz w powyższy sposób zadziałać krótki telefon do schroniska dla zwierząt z informacją o lokalizacji i wyglądzie psiaka to już jest ogromna pomoc.

Teraz już wiesz co robić ???? W imieniu każdego zagubionego psiaka i zaniepokojonych właścicieli dziękuję za Twoją pomoc ❤️

Jak wygląda pierwsza Konsultacja Domowa z behawiorystą Rodzinnego Psa?

Pierwsza konsultacja z behawiorystą psa z problematycznymi zachowaniami Jednym z najczęstszych...

Jak przetrwać Sylwestra z psem, który boi się wystrzałów? 6 rad na ostatnią chwilę

Jutro Sylwester! Zastanawiasz się jak przetrwać Sylwestra z psem? Niebawem rozpocznie się...

Co warto mieć w domowej apteczce dla psa?

W życiu z psem różne sytuacje mogą się przytrafić, dlatego warto mieć przygotowaną apteczkę,...

Forest

Historia naszego pierwszego psa Foresta adoptowaliśmy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w...

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Behawiorysta psów, pomaga w różnych sytuacjach. Moja lista sytuacji, w których warto skonsultować...

Behawiorysta psów – Kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest psi behawiorysta? Psi behawiorysta to specjalista w rozumieniu psiej psychiki i znawca...

Kategorie:

Inne artykuły w tej kategorii

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Subskrybuj newsletter a otrzymasz mail gdy pojawi się nowy post!