Konsultacja z behawiorystą
Opublikowano: 09-01-2023
Autor: Małgorzata Smoczyńska
Opublikowano: 09-01-2023
Autor: Małgorzata Smoczyńska

Jak wygląda pierwsza Konsultacja Domowa z behawiorystą Rodzinnego Psa?

Pierwsza konsultacja z behawiorystą psa z problematycznymi zachowaniami

Jednym z najczęstszych pytań, kiedy umawiacie się ze mną na spotkanie, jest właśnie to dotyczące przebiegu pierwszej wizyty. Dlatego postanowiłam szerzej to opisać. To co znajdziesz poniżej to tylko przykład przebiegu wizyty i może on ulegać zmianie w zależności od bieżącego rozwoju sytuacji. W Rodzinnym Psie konsultacja z behawiorystą czasem zaczyna się od rozmowy, czasem od praktyki, a czasem wszystko się z sobą przeplata. Wszystko zależy od zachowania psa podczas naszego spotkania. Poniżej przedstawiam szczegóły naszej Konsultacji Domowej 🙂

Konsultacja z behawiorystą: Miejsce spotkania

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Twoim miejscu zamieszkania. Dom, w którym pies mieszka na co dzień jest zwykle miejscem, w którym pies czuje się najpewniej i najbezpieczniej. Dzięki temu najlepiej zaprezentuje mi swój charakter i temperament właśnie w domu. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcemy żeby metoda działania, była dobrze dobrana a tym samym skuteczna w wypracowywaniu konkretnych zachowań. Aby to wszystko było możliwe przez całe spotkanie obserwuję zachowania Twojego psa. Nawet wtedy kiedy tłumaczę różne rzeczy kątem oka obserwuję co robi pies. Znane psu domowe środowisko ułatwia też przyswajanie tego czego będziemy od psa wymagać. Mało rozproszeń to lepsza możliwość pracy u podstaw, psiak może być lepiej skoncentrowany na wyznaczonych mu zadaniach.

Wywiad

Poza obserwacją psa dużo rozmawiamy. Zależy mi na tym, żeby jak najdokładniej poznać Twój punkt widzenia, dowiedzieć się możliwie najwięcej o psie, jego zachowaniach. Podobnie chcę poznać Waszą wspólną historię oraz Ciebie jako opiekuna czworonoga. Kluczem do pracy jest dobranie właściwej strategii działania zarówno do psa jak i człowieka, ponieważ Ty i Twój pies tworzycie razem zespół. Żebyście byli zgrani potrzebujesz zrozumieć siebie. To znaczy zrozumieć swoje emocje, mechanizmy reagowania na konkretne sytuacje. Tak samo i swojego psa czyli co go motywuje, a czego nie lubi, jak się komunikuje ze światem itd.

Będę zadawać pytania związane z wypełnionym przez Ciebie przed wizytą formularzem i nadesłanymi przez Ciebie filmami z konkretnymi zachowaniami Twojego pupila. Jeśli korzystałeś już wcześniej z usług behawiorysty/trenera psów zapytam Cię również o to jak wyglądała ta współpraca: czy dotyczyła tego samego problemu, jakie były zalecenia, co działało a co nie przynosiło efektów itd. Wyciąganie wniosków i eliminowanie nieskutecznych w danym problemie metod pracy pomoże nam w przyjęciu nowego planu działania. Jeśli Twój psiak przyjmuje jakieś leki i/lub cierpi na jakieś schorzenia omówimy sobie czy dane kwestie medyczne mogą, i jeśli tak to w jakim stopniu, wpływać na konkretne zachowania Twojego psa.

Generalnie rzecz ujmując wszystko co dotyczy Twojego psa może być ważne. Im więcej rzeczy przeanalizujesz i zanotujesz przygotowując się do naszego spotkania tym precyzyjniej będziemy mogli dotrzeć do źródła problemu z zachowaniem, aby skutecznie go wyeliminować.

Edukacja teoretyczno-praktyczna

Kiedy już omówimy powyższe kwestie przejdziemy do części poszerzania wiedzy i zrozumienia psa. Opowiem Ci o tym jak funkcjonuje pies – jak działa jego psychika, jak się komunikuje, co trzeba wiedzieć o metodach uczenia się psa i motywacji oraz wyznaczaniu granic. Wszystko to pokażę Ci na filmie edukacyjnym. Film będę omawiać krok po kroku jednocześnie odnosząc się do konkretnych zachowań Twojego psa. Omawiając uwzględnię cechy rasowe Twojego psa. Również cechy osobnicze, czyli jego charakter i temperament. Pokażę Ci też co konkretne rzeczy oznaczają w praktyce dla Waszego zespołu pies-człowiek.

Podejście indywidualne jest dla mnie bardzo ważne. Zarówno pies jak i człowiek to żywe stworzenia – każdy ze swoim unikatowym zbiorem cech osobowościowych i doświadczeń. Nie można tutaj mówić o ogólnych schematach, gdyż coś co dobrze działa dla jednego psa, dla drugiego może okazać się szkodliwe. Omówienie tego w teorii i w teorii na Waszym przykładzie to jedno, a praktyka to drugie. Dlatego jak już będziesz mieć tę “bazę” do pracy w głowie zaczniemy działać z konkretnymi zachowaniami. Dam Ci wskazówki do radzenia sobie w sytuacjach dla Was niezrozumiałych lub problematycznych.

Konsultacja z behawiorystą zakończona. Co dalej?

Jak widzisz czeka nas sporo tematów do przerobienia, dlatego zwykle takie pierwsze spotkanie trwa około 3h. Na koniec przedyskutujemy dalszą pracę, która powinna być dostosowana zarówno do psa jak i Twoich potrzeb. Każdy z nas uczy się inaczej, więc częstotliwość spotkań dostosujemy do Waszych chęci i możliwości. Umówimy się na kolejne spotkanie. Ostatni krok to uregulowanie płatności – możesz zapłacić gotówką lub przelewem na telefon (blik). Dostaniesz ode mnie paragon fiskalny 😉

Jak się umówić na Konsultację Domową?

Już wiesz jak wygląda KD, jeśli chcesz się umówić przejdź na podstronę z naszymi USŁUGAMI lub bezpośrednio do KONTAKTU

Więcej o naszej codzienności dowiesz się z instagrama lub facebooka!

Jak przetrwać Sylwestra z psem, który boi się wystrzałów? 6 rad na ostatnią chwilę

Jutro Sylwester! Zastanawiasz się jak przetrwać Sylwestra z psem? Niebawem rozpocznie się...

Co warto mieć w domowej apteczce dla psa?

W życiu z psem różne sytuacje mogą się przytrafić, dlatego warto mieć przygotowaną apteczkę,...

Co zrobić kiedy widzisz psa bez właściciela?

Zdarza się Zdarzyło nam się już kilka razy, że na spacerze spotkaliśmy psiaka, który biegł przez...

Forest

Historia naszego pierwszego psa Foresta adoptowaliśmy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w...

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Behawiorysta psów, pomaga w różnych sytuacjach. Moja lista sytuacji, w których warto skonsultować...

Behawiorysta psów – Kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest psi behawiorysta? Psi behawiorysta to specjalista w rozumieniu psiej psychiki i znawca...

Kategorie:

Inne artykuły w tej kategorii

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Kiedy się spotkać z psim behawiorystą?

Behawiorysta psów, pomaga w różnych sytuacjach. Moja lista sytuacji, w których warto skonsultować się z behawiorystą. Pamiętaj, że problemy z zachowaniem psa (problemy behawioralne) to sytuacja, która wymaga pilnej i koniecznej...

Behawiorysta psów – Kim jest i czym się zajmuje?

Behawiorysta psów – Kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest psi behawiorysta? Psi behawiorysta to specjalista w rozumieniu psiej psychiki i znawca zachowań charakterystycznych dla tego gatunku. To osoba, która obserwując zachowania psów opowie Ci o ich sposobach komunikacji i...

Subskrybuj newsletter a otrzymasz mail gdy pojawi się nowy post!